🔉 آینده بازار ارز چطور خواهد بود؟ ➕ گفتگو با کارشناس اقتصادی درمورد نوسانات بازار ارز

🎙 بشنوید از ابهامات جسد قاضی منصوری و افزایش ارزش سهام عدالت تا جزییاتی از بازداشت شبانه مدیران جمعیت امام علی (ع) و محکومیت یکی از بازیگران سینما به ۵ ماه حبس

۱. عدم نظارت بر آشفته بازار خودرو
۲. برگزار نشدن حج تمتع امسال
۳. بیشترین مورد ابتلا به کرونا

💡 پادکست خبری پادیو سه‌شنبه ۳ تیرماه ۹۹ – قسمت ۲۳۰

 

رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت گفته است: شوک ایجاد شده در بازار ارز موقت و گذرا بوده و ریشه و دلیل بنیادی اقتصادی نداره و باید تعادل به بازار ارز برگرده.همه مسئولان اقتصادی کشور موظف به پیگیری و اجرای سیاست های مصوب برای کنترل ارز هستن. ضمن اینکه بازگشت درآمدهای ارزی به کشور، بازار ارز را متعادل میکنه.

 همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی هم گفته: شوک بازار ارز به دلیل شرایط کرونا طبیعی و گذرا و موقتی است.

به دلیل نوسانات بازار ارز مصاحبه ای داشتیم با دکتر مهدی تقوی هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی 

متاسفانه  نظارتی بر آشفته بازار خودرو هم وجود نداره؛ و قیمت خودرو دوباره صعودی شده

ارزش سهام عدالت ۲۲ برابر شده

ارزش روز ۴۹ شرکت حاضر در پرتفوی سهام عدالت در پی رشد شاخص و نمادهای معاملاتی در بازار سهام در حال حاضر به بیش از ۵۸۸۷هزار میلیارد ریال رسیده.و سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت هم گفته:  کسانی که ۱۰ خرداد اقدام به فروش سهام عدالت خود کرده‌ان حدود ۱۶ درصد متضرر شده‌ان

جزئیاتی از بازداشت شبانه مدیران جمعیت امام علی(ع) در روزنامه شرق منتشر شده

در زمینه این دستگیری و پیگیری‌های انجام‌شده، سخنگوی روابط عمومی جمعیت امام علی(ع) به این روزنامه توضیحاتی داده. او با این توضیح که هنوز دلیل دستگیری اعضای جمعیت مشخص نیست، گفته: «روز یکشنبه ساعت چهار بعدازظهر، مأموران امنیتی با حضور در منزل شارمین میمندی‌نژاد، مؤسس جمعیت و همسرش زهرا رحیمی مدیرعامل را دستگیر کردند. در همین ساعت هم‌زمان یکی‌دیگر از اعضای جمعیت، مرتضی کی‌منش، مسئول رسانه جمعیت امام علی را که در آنجا میهمان بود هم دستگیر کردند. بعد از مرتضی خواسته‌اند با نامزدش کتایون افرازه تماس بگیرد که او از این کار امتناع کرده اما به دلیل اینکه کتایون افرازه خودش نگران شده به آنجا مراجعه می‌کند و او هم دستگیر شده است. مأموران حدود هشت نفر بودند و منزل میمندی‌نژاد را به‌صورت کلی تفتیش کردند و وسایل الکترونیکی از جمله لپ‌تاپ و کامپیوتر و تلفن همراه و علاوه بر آن دست‌نوشته‌های شارمین میمندی‌نژاد را با خودشان بردند. مأموران بعد از دستگیری آنها به منزل مرتضی کی‌منش رفته و آنجا را هم مورد تفتیش قرار دادند و هنوز خبری درباره وضعیت آنها نیست. این در حالی است که روز گذشته و هنگام دستگیری به خانواده شارمین میمندی‌نژاد گفته‌اند که روز دوشنبه ساعت ۱۰ صبح با حضور در دادسرای اوین به همراه وکیل انتخابی و همین‌طور وثیقه برای تعیین تکلیف مراجعه کنند. اما روز دوشنبه صبح در دادسرای اوین کسی جواب‌گوی ما نشده و اعلام شده که ما نمی‌توانیم وکیلی برای این پرونده اختیار کنیم؛ مگر اینکه از لیست ماده ۴۸ باشد و اجازه هیچ‌گونه ملاقاتی به ما ندادند و هیچ وکیلی در این بازپرسی حاضر نشده است. در نهایت ما مطمئن نشدیم که اصلا زندانی‌های ما در زندان اوین زندانی هستند. البته ما از یک منبع غیررسمی شنیدیم که بازداشتی‌های جمعیت در زندان اوین هستند ولی جواب‌گویی رسمی ای وجود نداشته؛ درحال‌حاضر ما هیچ اطلاعی از وضعیت عزیزانمان نداریم».

وقتی که میمندی‌نژاد بازداشت شده، ‌با او به دفتر جمعیت رفتند و اتاق‌های مالی و اداری تفتیش شده و زونکن‌ها و تمام پرونده‌ها و کامپیوترها و سرور مالی را با خودشان برده‌اند.

نماینده جمعیت امام علی با اشاره به اینکه فعالیت‌های معمول جمعیت امروز از سر گرفته شده گفت: «آنچه در خانه‌ها اتفاق می‌افتاده امروز ادامه داشته است. به‌صورت کلی جمعیت امام علی مجوزش تاریخ اعتبار دارد و تمام فعالیتش در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی صورت گرفته است. حکمی که در هنگام ورود به منزل به همسر میمندی‌نژاد نشان دادند، دلیل بازداشت توهین به رهبری و بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در آن درج شده بود. اما این اصلا با بینش جمعیت سنخیتی ندارد؛ مگذ اینکه اشخاص در حوزه مسائل اجتماعی صحبتی کرده باشند که در جایگاه نقد اجتماعی قرار بگیرد که به‌هیچ‌عنوان این اتفاق نیفتاده بود. دلیل دستگیری کی‌منش و افرازه هم اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است ». وی با اشاره به اینکه نگرانی‌هایی در زمینه فعالیت خیرخواهانه جمعیت وجود دارد، گفته: «تا جایی که بتوانیم به بچه‌ها خدمت‌رسانی می‌کنیم. هدفی که جمعیت دارد، نمی‌تواند تحت‌الشعاع این مسئله قرار بگیرد؛ با‌این‌حال احساس ناامنی در اعضا وجود دارد،. این احساس که فعالیتی که در راستای منافع کشور و بدون چشم‌داشت و هیچ‌گونه دریافت مالی و با خلوص نیت انجام می‌شود، چنین پاسخی گرفته و این‌گونه به حاشیه می‌رود و وارد فضایی می‌شود که با آن آشنایی نداریم. ما فضای سیاسی را نمی‌شناسیم، بلکه در زمینه نقد اجتماعی می‌توانیم صحبت کنیم و انتظارمان این بود که در چارچوب قوانین اجتماعی به این اتهامات پاسخ بدهیم. 

آیا جسد متعلق به قاضی منصوری بود؟ 

با گذشت چند روز از قتل یا خودکشی قاضی منصوری از متهمان پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضائیه، انگار نوع پرت شدن یا پرتاب او از ساختمان یا راه‌پله یک هتل مساله است. اولین تصویری که از چهره قاضی منصوری بعد از مرگ پخش شد تصویری فتوشاپی بود. صحت این عکس هیچ‌وقت تایید نشد. بعد از آن تنها چیزی که به عنوان تصاویر تاییدشده مرگ قاضی منصوری در رسانه‌ها پخش می‌شد، عکسی از حمل کیسه جنازه توسط دو نفر بود. اما اکنون انتشار عکس‌های جدیدی از قاضی منصوری در زمان حیاتش در رومانی، فرضیه‌هایی را ایجاد می‌کند. عکس‌های او با لبخند و چهره‌ای بشاش منتشر شده. پیش از این اظهارات کسانی مثل قاضی بابایی که ریاست جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و متهمان دیگر این پرونده از جمله قاضی منصوری را دارد هم خیلی بحث‌برانگیز شده، اینکه گفته: «مرگ قاضی منصوری برای دادگاه محرز نشده » و این سخن به پیچیدگی‌های داستان منصوری اضافه کرده. ابعاد حادثه مرگ او مشکوک است. فردی که در مظان اتهام و در قوه ‌قضائیه بوده، در خارج از کشور جان خودش را از دست داده و هیچ‌کس نمی‌داند که واقعا آن روز در هتل محل اقامت او چه گذشته؟ و اینکه هیچ عکسی از چهره قاضی منصوری بعد از مرگ منتشر نشده است. موضوع تا حدی جدی است که وکیل مدافع او هم از این ماجرا ابراز شگفتی می‌کند. 

با توجه به موجی از ابهامات در پرونده قاضی منصوری از اینکه او به قتل رسیده یا خودکشی کرده تا اینکه حتی امروز فرضیه زنده بودن او را هم جسته و گریخته مطرح می‌کنند، این سوال پیش می‌آید که آیا ایران مشخصا می‌تواند در این ماجرا وارد شود و خود، ابعاد ماجرای قتل منصوری را بررسی کند؟ یوسف مولایی، استاد حقوق‌بین‌الملل در این‌باره به «آرمان ملی» گفته: «واقعیت اینه در حال حاضر اگر رومانی نخواهد، اساسا ایران اجازه ورود به این موضوع را ندارد. اما طبق کنوانسیون‌های وین ناظر به حقوق دیپلماتیک حقوق کنسولی، ایران می‌تواند از رومانی درخواست کند تا این کشور با تهران همکاری داشته باشد و اطلاعات را دریافت کند یا درخواست شود ایران بر انجام تحقیقات و روند دادرسی آنجا نظارت کند». 

ترانه علیدوستی به ۵ ماه حبس محکوم شده

کاوه راد وکیل ترانه علیدوستی گفته: حکم دادگاه خانم ‎ترانه علیدوستی دیروز به ما ابلاغ شد. او زمستان سال گذشته با شکایت نیروی انتظامی و ستاد امر به معروف اصفهان به اتهام اقدام تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب، افترا و توهین به ماموران در حین انجام وظیفه به دادسرا احضار شده بودند.

دادسرای رسانه و دادگاه انقلاب پس از ‏استماع دفاعیات، او را در خصوص اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، افترا و نشر اکاذیب مجرم ندانستند و پرونده با موضوع توهین به ماموران در حین انجام وظیفه به دادگاه کیفری‌۲ ارسال شده است.

شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ استان تهران، خانم علیدوستی را به دلیل انتشار توئیت‌هایی علیه نیروی انتظامی و گشت ارشاد، به پنج ماه حبس تعزیری محکوم کرده. این حکم به مدت دو سال تعلیق شده است.

وزارت حج عربستان سعودی تصمیم گرفته که مناسک حج سال ۱۴۴۱ هجری قمری را با تعداد بسیار محدود و برای کسانی که تمایل به انجام مناسک حج دارن و از تابعیت‌های مختلفی که تنها در داخل عربستان سعودی حضور دارن برگزار کنه. بر همین اساس هم بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت و سازمان حج و زیارت با صدور بیانیه مشترکی با اشاره به اعلام وزارت حج و عمره عربستان مبنی بر برگزاری مناسک حج امسال به صورت محدود و داخلی برای آن کشور، اعلام کردن که حج تمتع امسال برگزار نمیشه

سازمان جهانی بهداشت در خبری اعلام کرده که در شبانه‌روز گذشته بیش از ۱۸۳ هزار مورد ابتلای جدید به کرونا ثبت شده که بالاترین رقم بوده و به این معنیه که در هر ثانیه بیش از دو نفر مبتلا می‌شن. تعدادی از موارد ابتلا نه تنها در آمریکا بلکه در برزیل، آفریقای جنوبی و کشورهای دیگه به خصوص آمریکای لاتین به سرعت در حال افزایشه