🔉 از وحید خزایی، یکی از شاخ‌های اینستاگرامی چه می‌دانید؟ ➕ گزارشی از گرانی اجاره مسکن

🎙 بشنوید از دستگیری عامل فروش نوزادان در فضای مجازی و گزارش دادستانی رومانی از علت فوت قاضی منصوری تا واکنش وزارت‌کشور به بازداشت اعضای جمعیت امام علی و قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران

💡 پادکست خبری پادیو چهارشنبه ۴ تیرماه ۹۹ – قسمت ۲۳۱

 

وحید خزایی یکی از شاخهای اینستاگرام بازداشت شده

سایت مشرق نوشته:  خزایی که در اوایل دهه ۹۰ از به‌اصطلاح شاخ‌ اینستاگرامی بوده و با ارتباط گیری با دختران و انتشار فیلم‌های آنها در فضای مجازی شهرت پیدا میکند، در پی شکایت چند شاکی بازداشت شد که فیلم بازداشت موفقیت‌آمیزش از سوی پلیس فتا در بین مردم شهرت پیدا کرد.

خزایی بعد از تحمل یک دوره حبس کوتاه‌مدت، با رضایت برخی شکاتش، از زندان آزاد شد و بلافاصله به ترکیه فرار کرد و در این کشور هم با تداوم فعالیت‌های مجرمانه از جمله سوءاستفاده از دختران و ترویج مصرف مشروبات الکلی و راه‌اندازی سایت‌های شرط بندی، ضمن ترویج اقدامات خلاف عفت عمومی، اقدام به خارج‌سازی مقادیر معتنابهی ارز از کشور کرد.

خزایی که از سال ۱۳۹۷ تحت پیگرد قرار داشته ، توسط ضابطان سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی بازداشت شده است. 

عامل فروش نوزادان در فضای مجازی دستگیر شده

رئیس پلیس پایتخت  در این خصوص گفته: فردی که اقدام به انتشار آگهی فروش چندین نوزاد در فضای مجازی کرده بود ساعاتی پیش از سوی ماموران پلیس فتای تهران بزرگ شناسایی و دستگیر شد.

در مرحله اول سه نفر از این افراد شناسایی و دستگیر شدند که این افراد سه نوزاد را در فضای مجازی به فروش رسانده بودند.

اولین مصاحبه با فروشنده نوزادان در اینستاگرام هم منتشر شده

دادستانی بخارست رومانی گزارش و علت فوت غلامرضا منصوری را منتشر کرده

البته گزارش یک رسانه آمریکایی از متن بیانیه دفتر دادستانی رومانی درباره مرگ غلامرضا منصوری با گزارش رسانه رومانیایی از آن تفاوت دارد. پایگاه رادیو فردا گزارش داده که دادستان‌های رومانیایی می‌گویند منصوری احتمالاً بر اثر سقوط از ارتفاع در هتل محل اقامتش در بخارست جانش را از دست داده است. گزارش دادستانی حاکی از این است که مرگ قاضی فراری ایرانی بر اثر جراحت‌های شدید که حاصل برخورد به سطح سخت بعد از سقوط بوده اتفاق افتاده . و کارکنان هتل صدای برخورد چیزی به زمین را شنیده‌اند. قاضی مسئول این پرونده نوارهای ویدئویی مربوط به دوربین‌ها را مورد بررسی قرار داده و از کارکنان هتل بازجویی کرده است.

بالا رفتن اجاره های مسکن هرروز دارد به یه موضوع جدیتر تبدیل میشود 

روزنامه شهروند با تیتر فروش طلا برای تامین اجاره خانه نوشته: این روزنامه برای بررسی میزان افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره مسکن به چهار محله راه‌آهن، انقلاب، بهارستان و نواب تهران مراجعه کرده ؛ نتیجه اینکه قیمت اجاره‌ها بین ۴٠ تا ١٠٠‌درصد نسبت به‌ سال ٩٨ بیشتر شده است. بیشتر مشاور املاکی‌ها می‌گویند: «تعیین دلبخواهی قیمت‌ها از طرف صاحبخانه‌ها» علت اصلی گرانی مسکن در ماه‌های اخیر است، اما برخی دیگر معتقدند بنگاهی‌ها هم از این شرایط سود می‌برند؛ خصوصا آنها که صاحب چند دستگاه آپارتمان هستند و می‌خواهند پول بیشتری به دست بیاورند. یک مستاجر به این روزنامه گفته: «یک ماه پیش حدود ۴٠‌میلیون تومان پول جمع کرده بودیم تا یک پراید مدل ‌سال ٩٠ بخریم اصلا فکرش را هم نمی‌کردیم صاحبخونه ۴٠‌میلیون تومان روی رهن و ٨٠٠‌هزار تومان هم روی اجاره بگذاره. مجبور شدیم پولی را که برای خرید خودرو کنار گذاشته بودیم به صاحبخونه بدهیم؛ حالا باید بخش بیشتری از حقوق‌مون را برای اجاره صرف کنیم؛ خرید پراید هم پیشکش.»

این فرد در محله بهارستان زندگی می‌کند که براساس گزارش میدانی طی یک ماه گذشته شاهد افزایش حدود ۵۵‌درصدی قیمت اجاره خانه بوده. ‌سال گذشته می‌شد با حدود ٨۵‌میلیون تومان رهن و اجاره ٨٠٠‌هزار تومانی یک خانه ٧٠ متری در محله‌های مناسب حوالی میدان بهارستان تهران اجاره کرد اما حالا آپارتمانی با همین مشخصات کمتر از ١٢٠‌میلیون تومان رهن و اجاره یک‌میلیون و ۶٠٠‌هزار تومان پیدا نمی‌شود.

سعید که در حوالی میدان بهارستان دفتر مشاور املاک دارد می‌گوید: «صاحبخانه‌ها هر چقدر دل‌شان می‌خواهد نرخ تعیین می‌کنند. همین چند روز پیش یک نفر آمد آپارتمان ۵٣ متری‌اش را ١٢٠‌میلیون تومان رهن کامل گذاشت.» یکی از مشتریان املاکی که این خانه را دیده ، ادامه حرف را می‌گیرد و میگوید: «این خونه ۵‌‌سال ساخته؛ برای رسیدن به آن باید چند بار در کوچه پس کوچه‌ها دور بزنید تا در ورودی را پیدا کنید. کوچه‌هایش هم آن‌قدر باریکه که دو نفر کنار هم نمی‌تونن راه برن.» مشاور املاکی می‌گوید قیمت رهن این خانه در ‌سال گذشته حدود ٨٠‌میلیون تومن بوده است. 

«من نمی‌دونم چرا مسئولان هیچ کاری نمی‌کنن؟ اگه با چند نفر از همین صاحبخونه‌ها یا مشاور املاکی‌های متخلف برخورد بشه، قیمت‌ها می‌افته.» حمید که در محله راه‌آهن مشاور املاکی دارد، این حرف را می‌زند و ادامه می‌دهد: «صاحبخانه‌ها هر قیمتی دل‌شان میخواهد، می‌گویند. مستأجران پول ندارند بتوانند اجاره‌های میلیونی بدهند اما چاره‌ای ندارند؛ مجبورند یا به محله‌های پایین‌تر بروند یا اگر طلایی چیزی دارند بفروشند و پول اجاره را تأمین کنند.»

 روزنامه شرق،هم نوشته:  با وخیم‌شدن وضعیت معیشت خانوار به سبب افت درآمد و افزایش تورم و گرانی، اقلام دیگر هم با رشد درخور توجهی روبه‌رو شده‌اند. مسکن، یکی از مواردی است که همتای گرانی‌ها، افزایش داشته و جامعه با افزایش درصد اجاره‌نشینی روبه‌رو شده؛ علاوه بر اینکه بسیاری از مردم، به دلیل افزایش نرخ اجاره، مجبور به حاشیه‌نشینی یا سکونت در شهرهای اقماری شده‌اند. در این حالت، خانوارها، پله‌پله از هر سطح درآمدی، پایین آمدند و با افزایش حاشیه‌نشینی و سکونت در بافت‌های فرسوده روبه‌رو شدیم. هرچند آمار دقیق قابل استنادی از سال ۱۳۹۶ به این طرف، در این زمینه وجود ندارد و آمارهای اعلامی هم تنها گمانه‌زنی است، اما خیلی از کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن، خبر از گسترش «سکونت‌ در حاشیه آرامستان‌ها»، «پشت‌بام‌خوابی» و «مغازه‌خوابی»، به‌ویژه در بین کارگران می‌دهند. اجاره هر شب خوابیدن زیر آسمان هم از سال گذشته تا امسال، ۲۵ هزار تومان افزایش پیدا کرده و به گفته علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲، به ۵۰ هزار تومان رسیده ؛ اتفاقی که تأییدی بر شیوه «بدمسکنی» در کشور است.

 وزارت کشور به بازداشت اعضای جمعیت امام علی(ع) واکنش نشان داده

زهرا عابدینی، معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور در گفتگو با ایلنا، درباره اتفاقات اخیر در جمعیت امام علی(ع) و بازداشت برخی از اعضای این جمعیت گفته: جمعیت امام علی(ع) یه مؤسسه خیریه است که با مجوز وزارت کشور به‌عنوان مؤسسه‌ای خیریه با اهداف کاملا اجتماعی و حمایتی ایجاد شده و مثل همه مؤسسات خیریه در کشور متعهده در چارچوب اساسنامه مصوب خودش فعالیت میکند و به‌طور قطع فعالیت‌های مؤسسات و سازمان‌های مردم‌نهاد مادام که در چارچوب اساسنامه و ضوابط باشد، تحت حمایت‌های قانونی قرار دارد. وی با اشاره به دستگیری سه نفر از اعضای جمعیت امام علی(ع) گفته: اقدام اخیری که در ارتباط با دستگیری اعضای جمعیت امام علی (ع) انجام شده، بر اساس حکم مرجع قضائی در ارتباط با سه نفر از اعضای جمعیت صورت گرفته و برابر بررسی‌ها هیچ‌کدام از دفاتر جمعیت امام علی(ع) بسته نشده و در‌حال‌حاضر موضوع جلوگیری از فعالیت‌های اجتماعی جمعیت مطرح نیست.زهرا عابدینی ادامه داده: اگر مواردی در ارتباط با فعالیت‌های جمعیت مطرح باشه، طبیعتا مرجع رسیدگی به فعالیت مؤسسات مردم‌نهاد شورای ملی توسعه و حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاده که به‌طور طبیعی اگر موضوع تخلف تشکلی مطرح باشد، مراتب تخلف در این شورا بررسی میشود و در‌صورتی‌که شورای ملی رأی به انحلال و جلوگیری از فعالیت تشکلی بدهد، طبق قوانین باز هم تصمیم شورای ملی با تأیید مراجع قضائی قابلیت اجرائی‌شدن پیدا میکند.

آمریکا قطعنامه ای برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران پیشنهاد داده

 بر اساس آن تحریم تسلیحاتی ایران به شکل نامحدود تمدید میشود.  بنابر نسخه‌ای آمریکا از همه کشورها می‌خواهد از فروش و انتقال مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات به ایران و از ایران به کشورهای دیگر خودداری کنند، مگر آنکه کمیته شورای امنیت این اقدام را ۳۰ روز قبل از آن و به طور موردی تایید کرده باشد. این پیش نویس قطعنامه حتی از کشورها خواسته اقدام به بازرسی کشتی‌های ایران در آب‌های آزاد کنند.

رویترز به طور مفصل تر در این مورد نوشته شورای امنیت سازمان ملل قراره اولین جلسه رایزنی برای بحث درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا جهت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را امروز برگزار کند. البته چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت که از حق وتو برخوردارند مخالفت خودشان را با طرح آمریکا اعلام کرده‌اند. 

چند خبر کرونایی 

وزیر بهداشت در کمیسیون بهداشت مجلس گفته:  آنچه امروز در برخی استانها مشاهده می شود، پیک دوم کرونا نیست بلکه گردش پیک اول در استانهای مختلفه همچنین در مواردی که ما تشخیص بدیم لازمه یک نفر تست کرونا بدهد، هزینه اش رایگان است، اما کسانی که خودشان علاقه دارند تست بدهند طبق تعرفه باید هزینه را بپردازند.

سعید نمکی در ادامه اعلام کرده ایران روی واکسن‌های مرتبط با کووید۱۹ کار گسترده‌ای را شروع کرده ؛ دو تیم بسیار برجسته در شرکت‌های دانش بنیان در حال فعالیت هستن که من هم با آن‌ها همکاری دارم.

سازمان جهانی بهداشت از زنانی که به بیماری کرونا مبتلا شده یا مشکوک به بیماری هستند درخواست کرده تا تغذیه نوزاد با شیر مادر را ادامه بدهند. بنابر اعلام کارشناسان سازمان جهانی بهداشت فوائد تغذیه با شیر مادر بر خطر انتقال کروناویروس از طریق مادر آلوده ارجحیت دارد.