🔉 در آتش‌سوزی کلینیک درمانی سینا اطهر چه گذشت؟ ➕ مصاحبه با سخنگوی سازمان اورژانس کشور

🎙 بشنوید از جزییات نشست شورای امنیت و پیشنهاد نمایندگان مجلس برای تشکیل فراکسیون عدس و سیر تا گلایه رییس‌جمهور از تاخیر در پرداخت وام به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا و علائم کرونا در کودکان

💡 پادکست خبری پادیو چهارشنبه ۱۱ تیرماه ۹۹ – قسمت ۲۳۷

 

در آتشسوزی کلینیک درمانی سینا اطهر چه گذشت؟

حوالی ساعت ۹ دیشب درمانگاه سینا اطهر در حوالی میدان تجریش تهران بر اثر انفجار کپسول اکسیژن دچار آتش سوزی و انفجار شد.این ساختمان پزشکی خصوصی به بخش‌های جراحی زیبایی، رادیولوژی، داروخانه و غیره مجهز بوده و دارای پنج طبقه بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در خصوص علت حادثه گفت: در فضای مجازی گمانه‌زنی‌های مختلفی در خصوص علت حادثه بیمارستان سینای اطهر اعلام می‌شود در حالی که نشت گاز و اتصال برق علت این حادثه نبوده و محل تجمع کپسول‌‎های اکسیژن و نگهداری نامناسب آنها باعث این حادثه شده است.

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت: مقام قضایی شب گذشته و بعد از وقوع این حادثه دستور بازداشت چهار نفر را در رابطه با این حادثه صادر کرده یکی از این افراد که در محل حضور داشت توسط پلیس بازداشت شده و دستگیری سایر متهمان هم در دستور کار قرار دارد. 

 رییس بیمارستان شهدای تجریش هم گفت: علت فوت جانباختگان حادثه کلینیک سینا اطهر سوختگی نبود و آنان به دلیل شدت دود غلیظ دچار خفگی شدند.

گفته شده متاسفانه شدت انفجار به حدی بوده که ساختمان‌های اطراف کلینیک هم آسیب دیده است.

پیشنهاد تشکیل فراکسیون عدس؟

دیروز علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس یازدهم از پیشنهادهای پرشمار و بعضا عجیب برخی نمایندگان مجلس برای تشکیل فراکسیون‌های مختلف در مجلس خبر داده. و ضمن انتقاد از پیشنهادهای برخی نمایندگان برای تشکیل دهها فراکسیون مختلف و موازی در مجلس گفته: با تصمیم هیئت رئیسه مجلس تشکیل فراکسیون‌ها در مجلس متوقف شده. تاکنون حدود ۱۰۰ درخواست تشکیل فراکسیون به هیئت رئیسه مجلس واصل شده که تعداد آنها همچنان رو به افزایش است. عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرده : تعدادی از فراکسیون‌ها عملا در مسیر موازی با یکدیگر حرکت می‌کنند و ما شاهد موازی کاری در تشکیل این فراکسیون‌ها هستیم؛ به عنوان مثال فراکسیون تعاون و کار و فراکسیون تعاون و همیاری از جمله مواردی است که درخواست تشکیل آنها به هیئت رئیسه واصل شده که هر دو درواقع یک مسیر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دنبال می‌کنند. سلیمی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تشکیل فراکسیون‌های دیگری همچون فراکسیون عدس و سیر به هیئت رئیسه واصل شده که سوال اینجاست آیا باید شان یک فراکسیون در این حد پایین‌آورده شود؟ با توجه به این موارد هیئت رئیسه تصمیم گرفته تا فعلا جلوی تشکیل فراکسیون‌ها گرفته شود تا سازوکار مناسبی برای تشکیل آنها در نظر گرفته شود.

در نشست شورای امنیت درباره ایران چه گذشت؟

نشستی که روز گذشته تو شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شد برای بررسی اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ بود. قبل از این قطعنامه، شورای امنیت ۶ قطعنامه علیه ایران صادر کرده بود و کل فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحریم بود. اما پس از برجام، با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ هر شش قطعنامه قبلی که علیه ایران صادر شده و منجر به تحریم‌های وسیع در رابطه با موضوع هسته‌ای علیه این کشور شده بود، ملغی گشت. اکنون آمریکا مجددا خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شده است.

این نشست با سخنان «رزماری دیکارلو»، معاون دبیر کل سازمان ملل آغاز شد. دیکارلو گفت: «همان‌طور که قبلاً گفته‌ایم از خروج آمریکا از برجام متأسفیم. اعمال تحریم‌های مجدد یکجانبه‌ای که با این توافق برداشته شده‌اند و همچنین تلاش برای عدم تمدید معافیت‌های تحریمی مربوط به مبادلات نفت با ایران و همچنین پروژه‌های مرتبط به برجام با اهداف برجام مغایرت دارد.»

«اولوف اسکوگ»، نماینده اتحادیه اروپا در این نشست هم از برجام به عنوان یکی از ستون‌های معماری منع اشاعه‌ هسته‌ای یاد کرده و خواستار حفظ آن شده است. 

نماینده چین در سازمان ملل به شدت با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران یا بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی سازمان ملل مخالفت کرده است. 

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن بیانیه ضد ایرانی پامپئو بر مخالفت مسکو با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تأکید کرده است.

ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست شورای امنیت سخنرانی کرد و گفت:

 اقدامات جبرانی ما تا امروز هیچ تاثیری در نظارت و راستی آزمایی آژانس درباره برنامه صلح آمیز هسته ای مان نداشته و  هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت، بر خلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده. در چنین سناریویی، گزینه های ایران، همانطور که قبلاً به بقیه طرف های برجام اطلاع داده شده، قاطع است.

مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک هم در صفحه توئیترش نوشت: « اعضای شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر حمایت خودشان از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام کردند.»و اظهارات آنها (اعضای شورای امنیت) ثابت کرده که از حرکت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است، حمایت نمی‌کنند.»

تخت‌روانچی در ادامه نوشته : «آمریکا باید پیش‌نویس قطعنامه‌ای که به سرانجام نمی‌رسد، پیش از آنکه بار دیگر رد بشه را فورا کنار بگذارد.»

خبرهای کرونا

رییس‌جمهور از برخی وزیران و بانک‌ها به سبب تأخیر در پرداخت وام مشاغل آسیب‌دیده از کرونا گلایه کرد

کرونا در کودکان با چه علائمی آشکار می‌شود؟

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفته: از جمله علائم آشکار کرونا در بچه‌های زیر یک‌سال، تب بالاس و علامت دیگه ای که الان خیلی شایعه، اسهال و استفراغه

اگه اسهال و استفراغی صورت گرفت که همراه آن سرفه،  دون دون شدن بدن و… مشاهده شد بازهم علامت خطری برای مراجعه به مراکز درمانیه