🔉 آیا نامه ظریف به اتحادیه‌اروپا تاثیری در برجام دارد؟ ➕ گفتگو با دکتر حسن بیگدلی کارشناس مسائل بین‌المللی

🎙 بشنوید از حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس و رشوه دانیال‌زاده به حسین فریدون تا علت طولانی‌شدن کرونا در ایران و احتمال لغو کنکور

💡 پادکست خبری پادیو یک‌شنبه ۱۵ تیرماه ۹۹ – قسمت ۲۴۰

 

امروز هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبری طبری و سایر متهمان برگزار شد

وزیری، وکیل متهم دانیال زاده در دادگاه گفت: ادعای اعمال نفوذ و پرونده اتهامی سال ٩۵ موکل، در مورد اتهامی است که موکل بنده هیچگاه آن را نپذیرفته است؛ اما به رای مرجع قضایی گردن نهاد و تمکین کرد.
اتهام موکل در آن پرونده پرداخت رشوه به حسین فریدون بود. موکل بازداشت شد و در رسیدگی‌ها یک اتهام جدید دیگر علیه وی مطرح شد.
بازپرس شعبه ١۵ درباره اتهام جدید، علیه او قرار مجرمیت صادر می‌کند و منجر به صدور کیفرخواست شده و پرونده به دادگاه بدوی ارسال می‌شود..
نماینده دادستان از وکیل متهم دانیال زاده پرسید: موضوعی که عنوان کردید در ابتدا جرم نبوده؛ اما بعدا جرم تلقی شده فرار مالیاتی بوده است؟
وکیل دانیال زاده: بله.

نامه ظریف به اتحادیه اروپا

سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا از ایران خواسته‌ بودند به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به ۲ سایت هسته‌ای کشور پایان بدهد و با آنها به طور کامل همکاری کند. ظریف روز جمعه در نامه‌ای رسمی به کمیسیون مشترک برجام که مسئول نظارت بر این توافق است، موارد عدم پایبندی سه شریک اروپایی برجام را طبق بند ۳۶ این توافق یادآور کرده است.

این نامه مستقیماً خطاب به جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته شده، بر اساس اعلام خبرگزاری‌های رسمی‌کشورمان، «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه که جمعه‌شب در تارنمای رسمی‌این اتحادیه منتشر شد، نوشته: امروز نامه‌ای از وزیر خارجه ایران دریافت کردم که نگرانی‌های ایران درباره مسائل مربوط به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک توسط فرانسه، آلمان و انگلیس را از طریق مکانیسم حل اختلاف به کمیسیون مشترک آن‌گونه که در بند ۳۶ توافق آمده، ارجاع داده و گفته همچنان به حفظ توافق هسته‌ای مصمم هستیم.

خبرهای کرونا

عدم دسترسی ایران به واکسن کرونا تا یک‌سال آینده

معاون بهداشت وزارت بهداشت استفاده از ماسک‌ را ارزان‌ترین و موثرترین راه در پیشگیری از ابتلا به کرونا خواند و در عین حال گفت: حتی اگر تا دو ماه دیگر واکسن کرونا در اروپا و آمریکا تولید شود که نمی‌شود، اما این واکسن تا یک سال دیگر به دست ما نخواهد رسید.

مردم به هیچ عنوان نباید از ماسک N۹۵ استفاده کنند

حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: مردم به هیچ عنوان نباید از ماسک N۹۵ استفاده کنند.
بهترین ماسک از نوع سه لایه است و وزارت صمت هم مکلف شد تا ماسک ارزان توزیع کند.
اگر همه مردم از ماسک استفاده کنند میزان ابتلا به میزان ۸۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

کرونا با آزمون ورودی دانشگاه ها چه می‌کند؟

 تیرماه با برگزاری آزمون کنکور گره خورده است؛ هر ساله در این روزها شرکت کنندگان این آزمون مهم درگیرودار برگزاری این آزمون بودند، اما امسال شیوع فزاینده کرونا که همزمان شده است با تاریخ برگزاری این آزمون، برگزاری کنکور سراسری را در هاله ای از ابهام قرار داده است. بسیاری معتقدند برگزاری آزمون سراسری در فصل گرما و تراکم جمعیت داوطلبان در محیط‌های بسته به مدت چندین ساعت موجب شیوع بیماری کرونا می‌شود و افزایش وسایل سرمایشی مانند کولر‌ها به این انتقال بیماری دامن خواهد زد. در ادامه اما و اگرهای کنکور برخی از نمایندگان مجلس نیز از احتمال تعویق کنکور سراسری خبر دادند. اما رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد و از داوطلبان خواست نگران نباشند. دیروز یک عضو کمیسیون آموزش مجلس به ایسنا گفت کمیسیون آموزش این هفته درباره احتمال تعویق برگزاری کنکور ۹۹ یا تغییر روش برگزاری آن تصمیم گیری می کند. احمد نادری با اشاره به نگرانی خانواده‌های شرکت کنندگان این آزمون گفت: «در پی چند هفته گذشته پیام‌های زیادی حاوی نگرانی کنکوری‌ها و خانواده‌هایشان از برگزاری کنکور با توجه به شیوع پیک دوم کرونا را داشتند. آنها نگران سلامت‌شان هستند.» وی افزود: «از طریق تلفن با اعضای کمیسیون آموزش این نگرانی‌ها را منتقل کردند. قرار شد در جلسه هفته جاری درباره تعویق کنکور و یا تغییر در نحوه برگزاری آن به یک جمع بندی برسیم. پیشنهادات زیادی وجود دارد که در حال بررسی آن هستیم. از جمله آنکه کنکور به تعویق افتد یا اینکه در فضای باز برگزار شود که نیازی به استفاده از کولر و وسایل سرمایشی وجود نداشته باشد، چون این وسایل تاثیر زیادی در منتشر کردن ویروس دارد.»
نادری افزود: «پیشنهاداتی وجود دارد مبنی بر اینکه کنکور در مدت زمان بعد از ظهر تا شب در فضای باز برگزار شود یا اینکه برگزاری کنکور در چند روز باشد تا هم تراکم کمتر بوده و هم با برگزاری آن در فضای باز ویروس منتقل نشود، در این زمینه با مسئولان سازمان سنجش و وزارت علوم هم مشورت صورت می‌گیرد. قطعا جمع بندی به نحوی خواهد بود تا به دانش آموزان ضرری وارد نشود.» بعد از این که زمزمه‌های تعلیق کنکور بلند شد، سخنگوی سازمان سنجش به آن واکنش نشان داد و گفت زمزمه‌های تغییر زمان کنکور صرفا پیشنهاد است. فاطمه زرین‌آمیزی در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب در خصوص برخی اظهار نظرها از سوی بعضی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس در خصوص تغییر زمان برگزاری کنکور گفت: «این اظهارنظرها صرفا یک پیشنهاد است. چرا که اگر قرار باشد کنکور لغو شود و یا زمان آن تغییر کند، کمیسیون آموزش نمی‌تواند در مورد آن تصمیم‌گیری کند بلکه اظهارنظرها باید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شود و بعد از این‌که رای مورد نیاز را کسب کرد آزمون لغو خواهد شد. بنابراین فعلا این اظهارنظرها در حد پیشنهاد کمیسیون است و اتفاق جدیدی در این زمینه نیفتاده است.»
وی در مورد برگزاری کنکور تصریح کرد: «نظر سازمان سنجش و وزارت علوم این است که آزمون‌ها با رعایت کامل اصول بهداشتی و تمهیدات صورت گرفته برگزار شود. چرا که بسیاری از داوطلبان سرنوشت‌شان در گرو همین آزمون است و برای شرکت در آن زحمات زیادی کشیده‌اند. ما نمی‌توانیم زحمات آنها را نادیده بگیریم و اگر ما یک‌سال ورودی جدید نداشته باشیم این جامعه را از ورود کارشناس و افراد نخبه محروم می‌کنیم. بنابراین باید تبعات بعد از لغو کنکور را نیز در نظر گرفت و نباید عدالت آموزشی را نادیده بگیریم. بنابراین با اصول بهداشتی و رعایت داوطلبان می‌توانیم این آزمون‌ها را برگزار کنیم و برگزاری آن نیز هیچ ضرری به داوطلبان وارد نمی‌کند.» به گفته سخنگوی سازمان سنجش، این سازمان متقاضیانی که به کرونا مبتلا شده‌اند را نیز فراموش نکرده و برای آنان نیز تمهیداتی اندیشیده‌اند. زرین‌آمیزی در این رابطه به رسانه‌ها گفته داوطلبانی که در بیمارستان‌ها بستری هستند با هماهنگی وزارت بهداشت در این بیمارستان‌ها بتوانند آزمون خود را بدهند اما داوطلبانی هم که در منزل بستری هستند می‌توانند با مدارک خود را به باجه‌های رفع نقص مراجعه کنند و ما برای آنها حوزه‌های مجزا برای آزمون در نظر می‌گیریم.
پیش‌تر نیز ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، عنوان کرده «ورود داوطلبان مبتلا به کرونا به جلسه کنکور بلامانع است و قبل از توزیع کارت ورود به جلسه آزمون‌ها از داوطلبان خود اظهاری گرفته می‌شود و داوطلبان مبتلا به ویروس کرونا در حوزه امتحانی در محیطی جداگانه آزمون می‌دهند.» اما وی نگفته بود چگونه چهار ساعت همه متقاضیان را در یک مجموعه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی جمع می‌کنند. همچنین مشخص نیست چگونه آنان می‌توانند ۴ ساعت از افراد مبتلا به کرونا مراقبت‌های پزشکی به عمل آورند، همچنین چه افرادی و تحت چه پروتکلی مراقبان مبتلایان به کرونا خواهند بود. به دنبال کشمکش‌های تعلیق یا برگزاری کنکور ۹۹، قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، نیز درباره کم و کیف شرکت داوطلبان کنکور که به کرونا مبتلا شده‌اند، گفت: کسی که به کرونا مبتلا باشد در صورتی که علائم داشته یا نداشته باشد باید در فضای جداگانه حضور پیدا کند چون آلودگی برای دیگر افراد در یک فضا ایجاد می‌شود.
لازم به ذکر است کنکور به خودی خود برای بسیاری از دانش آموزان شرکت کننده در این آزمون، ایجاد استرس و دلهره می کند، به ویژه دانش‌آموزانی که آینده خود را به موفقیت در آن گره زده‌اند. اما زمانی این دلهره بیشتر می‌شود که شرکت کنندگان این آزمون حتی از تاریخ برگزاری آزمون اطلاع دقیقی نداشته باشند، حرف‌های دوگانه و ضدو نقیض مسولان نیز به این ابهام و بلاتکلیفی دامن می‌زند‌.