🔉 فایده قرارداد ۲۵ساله ایران و چین چیست؟ ➕ گفتگو با سفیر اسبق ایران در چین

🎙 بشنوید از نظر گزارشگر سازمان ملل درباره ترور شهید سردار سلیمانی و اعتراف روحانی به وضعیت مسکن در دولت تا رد اعتبارنامه نماینده دو دوره مجلس و بهانه مردم برای ماسک نزدن

💡 پادکست خبری پادیو چهارشنبه ۱۸ تیرماه ۹۹ – قسمت ۲۴۳

 

رئیس‌جمهور: اعتراف می‌کنم دولت در بخش مسکن دچار عقب ماندگی شد

در هفته جاری تصمیمات خوبی نسبت به مسکن، بورس و ارز اتخاذ کردیم.
نسبت به مسکن اعتراف می‌کنم که عقب ماندگی در دولت یازدهم داشتیم چرا که برخی طرح‌های ما اجرایی و عملیاتی نشد.
با تلاش فراوان باید این عقب‌ماندگی را جبران کنیم.

اعتبارنامه تاجگردون منتخب مردم گچساران در صحن علنی مجلس رد شد.

نامه‌نگاری احمدی‌نژاد 

محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت نهم و دهم در ادامه نامه‌نگاری‌های خود این ‌بار به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نامه‌ای نوشته است. به گزارش رویداد ۲۴؛ یک منبع آگاه اطلاع داده که این نامه خطاب به محمد بن سلمان بوده بر سر طرح صلح یمن است. این منبع آگاه به رویداد ۲۴ گفته، احمدی‌نژاد برای میانجی‌گری در جنگ یمن با سران دو طرف درگیر و سازمان ملل وارد گفت‌وگو شده است و تلاش دارد یک هیات میانجی‌گر که در آن چهره‌های بین‌المللی حضور داشته باشند را تشکیل دهد. این منبع خبر داده که رییس‌جمهوری پیشین ایران تلاش دارد این هیات را به زودی تشکیل دهد و اسناد آن را نیز منتشر خواهد کرد. او اعلام کرد: «تلاش احمدی‌نژاد آن است تا نقش میانجی‌گر در طرح صلح یمن را ایفا کند.» این منبع آگاه در پاسخ به این سوال که آیا پاسخی از سوی عربستان به آنها رسیده یا خیر، گفته فعلا فرآیندها در حال انجام است و در مرحله نخست نامه‌نگاری شده و در مرحله بعد پیگیری‌ها و بحث فنی برای تشکیل هیات میانجی انجام خواهد شد. او خبر داده که محمود احمدی‌نژاد مکاتباتی با بدرالدین، رهبر حوثی‌های یمن و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز انجام داده است.

ترور ژنرال سلیمانی نقض منشور ملل متحد بود

۶ ماه پس از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشورمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه ترورهای غیرقانونی و خودسرانه در دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر این سازمان، این جنایت ایالات متحده امریکا را غیرقانونی خواند.  «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در گزارشی ضمن رد کردن ادعاهای مقامات امریکایی درباره دلیل ترور سردار سلیمانی نوشت، واشنگتن نتوانسته مدارک کافی از تهاجم قریب‌الوقوع یا در حال انجام به منافعش را ارایه کند تا حمله به کاروان سردار سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد را توجیه کند. کالامارد همچنین در این گزارش تصریح کرده است:«به دلیل نبود تهدید واقعی، مسیر اقدامی که امریکا انجام داد، غیرقانونی بود».
او در ادامه تاکید کرد که ترور سردار سلیمانی به همراه «ابومهدی المهندس» معاون شهید سازمان الحشد الشعبی در عراق و چند تن دیگر از همراهان‌شان، نقض منشور سازمان ملل متحد بود و خواستار اعمال قوانین حسابرسی و مقررات سخت‌تر درباره کشتار به وسیله پهپادهای تهاجمی شد. این کارشناس سازمان ملل در گفت‌وگو با رویترز توضیح داد:«در حوزه استفاده از پهپادها، جهان در برهه حساسی و احتمالا نقطه بحرانی قرار دارد… شورای امنیت اقدامی [در این باره] انجام نمی‌دهد، جامعه جهانی نیز عامدانه یا سهوا ساکت مانده است».
کالامارد روز گذشته یافته‌های خود در گزارش جدید را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارایه کرد که البته واشنگتن به دلیل خروج دو سال قبل خود از این شورا در نشست مذکور حضور نداشت.

جزییات قرارداد ۲۵ساله ایران و چین

 ماجرای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین، با توجه به عدم انتشار مواد و نوع آن، باعث ایجاد ابهام و ابراز تردیدهای گوناگونی هم در میان چهره‌های سیاسی و هم افکار عمومی شده است. شایعات فضای مجازی از واگذاری برخی مناطق به ویژه در جنوب کشور و امتیازهای ویژه استخراج نفت و شیلات و حتی استقرار نیروی نظامی چین در ایران خبر می‌دهد و مسئولان هم بدون روشنگری درباره چیستی این قرارداد، شایعات را رد می‎‌کنند. روز گذشته برخی اظهارنظرها درباره این قرارداد تلاش داشت که به این حواشی واکنش نشان دهد. دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت:
این اخبار هیچ منبع و منشاء مستندی ندارد و سوابق این کذبیات به صفحاتی متعلق به افراد وابسته به بیگانگان در فضای مجازی بوده که به دفعات تکرار شده است.

حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت گفت:
قاطعانه می گویم به هیچ وجه واکسن زودتر از ۱۲ ماه آینده در دسترس نمی باشد
کسانی که کرونا گرفتن هیچ تضمینی برای عدم ابتلای مجددشان نیست
متاسفانه پیش بینی وزیر بهداشت درست از آب درآمد .ما تقریبا در دقیقه سی و چهل بازی ۲۰۰ کشته کرونایی داریم